Ranking uczelni wyższych
   
 


Strona główna PRz
  Ranking uczelni


Czy wybrałeś już swoją ścieżkę kariery?

Szukasz szkoły na studia? A może już ją znalazłeś i szukasz słuszności swojego wyboru w rankingach szkół wyższych?Do rankingów trzeba podchodzić
z ogromnym dystansem...

Dlaczego? Czytaj dalej, bo możesz zmienić podejście do rankingów.Koniecznie przeczytaj, co piszą inni - to ważne!

„Polskie rankingi podobają się w zachodnich szkołach, ale budzą też zdziwienie. W Niemczech nie ma żadnej selekcji, na studia trzeba się po prostu zapisać. Nasza rywalizacja jest tam egzotyką. Z kolei Amerykanie podpowiadają inne kryterium - sprawdzenie, czy po pierwszym roku student nie odszedł z uczelni z własnej woli. Jeśli tak, to znaczy, że szkoła mu nie odpowiadała.” źródło


Racjonalne argumenty

Na jednej z debat dot. prasowym rankingom szkół wyższych, zaproszono twórców rankingów „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw”, Wprost”, „Polityki”. Oto, jakie wnioski poczyniły osoby będące na tej sesji źródło:

„Rankingi są oparte na wskaźnikach formalnych. By uzyskać lepsze miejsce, władze uczelni poprawiają wskaźniki, a nie jakość nauczania - dowodził prof. Stefan Forlicz, rektor Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.”


„Na podstawie tych samych danych, stosując różne metody, można uzyskać różną kolejność - zauważył prof. Marek Rocki, rektor SGH.”


„Ostrożniejszy w swych wypowiedziach był prof. Marek Ratajczak (AE w Poznaniu), autor rankingu „Polityki”. Nie ma doskonałej metody przeprowadzania rankingów - mówił.”


„Zastanawiano się, dlaczego w różnych rankingach dana uczelnia występuje na bardzo różnych pozycjach albo w tym samym rankingu spada w kolejnym roku o wiele miejsc. Skoki wynikają z oszukiwania przy podawaniu danych - wyjaśniał red. Janecki. Uczelnie uczą się odpowiadać na pytania rankingowe i to może być tajemnicą różnic.”

To były tylko opinie profesorów uczelni oraz twórców samych rankingów.


Co na to sami studenci?

„(...) Rzeczywiście bardzo kulturalna wypowiedź. Nie chciałabym, aby ktoś taki doradzał mi, do której uczelni się wybrać i czym się kierować w wyborze takowej. Podaj mi proszę swoją uczelnię, abym wiedziała, co odradzać znajomym. Ja swojej nie podam, bo wstyd mi, że do niej poszłam. I nigdy w życiu nie będę się już kierować tymi śmiesznymi rankingami. Niedawno złożyłam papiery na lepszą uczelnię, od września tam będę kontynuowała magisterkę.” źródło


„A ja drodzy Panowie jestem swiecie przekonany, ze mozna skonczyc uczelnie, ktora nie miesci sie w zadnych rankingach i odniesc sukces zawodowy i nie tylko...

Swego czasu studiowalem na panstwowych uniwersytetach: Uniwersytecie Lodzkiem i Uniwersytecie Jagiellonskim i przezylem szok, szczegolnie na UJ, ktory jest podobno cherry on the top! A prawda jest taka, ze takie uczelnie jak UJ czy UW jada na renomie, nazwie, historii...Jest sie tam numerem w indeksie, badz ewentualnie numerem w indeksie przynoszacym zysk... Trzeba tam walczyc o miejsce na wykladzie (doslownie!) i unizenie wszystkim przytakiwac. To jest uniwersytet?!

A teraz studiuje sobie na malutkiej uczelni, korej prozno szukac w rankingach (Wyzsza Szkola Europejska im. ks. Jozefa Tischnera), a ktora daje mi najlepszych wykladowcow, wolnosc myslenia, stypendium naukowe, kontakty zagraniczne i jest naprawde intelektualna przygoda! Dodam tylko, ze 6000 czesnego nie placa mi moi bogaci rodzice (bo bogaci nie sa), ale place za nie sam pracujac ciezko od czerwca do pazdziernika, tak jak wiekszosc mich przyjaciol. ” źródłoPrzytoczone cytaty mówią same za siebie

Pewnie myślisz... to tylko nieliczne, negatywne opinie na temat rankingów. Owszem, tak jest - ale ich celem jest to, abyś Drogi Maturzysto nie skreślał ze swojego wyboru uczelni, które nie mieszczą się np. w pierwszej dziesiątce.


Wybierz uczelnię, która zapoczątkuje Twoją prawdziwą karierę

Po co wybierać uczelnię? Odpowiedź na to pytanie jest znana - po to, aby zdobyć wykształcenie, dzięki któremu w przyszłości będziesz miał bardzo dobrą pracę pod wszystkimi możliwymi względami. Musisz więc wybrać szkołę, która Tobie to umożliwi.


Politechnika Rzeszowska - ogromne możliwości, praktyczna wiedza warta więcej niż myślisz

Przykład z kierunku „Informatyka”:

Wszyscy studenci specjalności „Systemy i sieci komputerowe” są zobligowani do odbycia kursów Alcatel ACSP (Alcatel Certified Switch Professional) oraz Alcatel ACSS (Alcatel Certified Switch Specialist). Są to uznawane na całym świecie międzynarodowe certyfikaty, potwierdzające uprawnienia i umiejętności jego posiadacza, niezbędne do instalacji oraz administracji urządzeń sieciowych Alcatela. Otrzymanie certyfikatów wiąże się ze zdaniem egzaminu odbywającego się w języku angielskim na poziomie, co najmniej 70%. Sam kurs w postaci normalnych zajęć oraz egzamin nie wiąże się z poniesieniem żadnych kosztów przez studentów. To drugi tego rodzaju ośrodek w Europie, który posiada autoryzację centrum szkoleniowego Alcatela.
Należy wspomnieć, iż Alcatel jest jednym z największych dostawców rozwiązań telekomunikacyjnych na świecie, o czym można dowiedzieć się ze strony internetowej firmy.

IBM Polska dokonał inwestycji - przekazał systemy mainframe dwóm uczelniom (Uniwersytetowi Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechnice Rzeszowskiej), gdzie nauka zarządzania systemami mainframe jest ujęta w programie studiów jako zajęcia fakultatywne. Wiedza zdobywana na tych zajęciach przez jednego studenta jest warta kilkadziesiąt tysięcy złotych (biorąc pod uwagę koszty normalnych szkoleń, które prowadzi IBM Polska)! Osoby, które ukończą takie zajęcia otrzymują stosowne certyfikaty również uznawane na całym świecie. Fakt wybrania Politechniki Rzeszowskiej na inwestycję w postaci bezpłatnych szkoleń dla studentów o czymś świadczy...

To nie jedyne certyfikaty możliwe do zdobycia na tym kierunku!


Nie tylko informatyka

Abituriencie! Czekają na Ciebie również inne kierunki kształcenia, które przekażą Ci wiedzę niezbędną do uzyskania satysfakcjonującej pracy zawodowej. Na co możesz liczyć? Jakie warunki kształcenia może zaoferować Ci Politechnika Rzeszowska? Sprawdź na stronie internetowej albo dowiedz się bezpośrednio dzwoniąc na podane numery telefonów w poszczególnych wydziałach.

Czy wiesz, że Politechnika Rzeszowska jako jedyna w kraju uczelnia wyższa kształci cywilnych pilotów samolotów?


Zapisz się na studia w ciągu kilkunastu minut bez odchodzenia od komputera!

Politechnika Rzeszowska jako jedna z nielicznych szkół wyższych w Polsce prowadzi internetową rekrutację na studia, dzięki której możesz zapisać się na wymarzony przez Ciebie kierunek w przeciągu kilkunastu minut.
Rekrutacja na rok akademicki 2007/2008 rozpoczęła się 1 czerwca 2007 r. i jest możliwa pod adresem: http://rekrutacja.prz.edu.pl/
Wykorzystaj tą okazję i rozpocznij swoją karierę od Politechniki Rzeszowskiej!


Rzeszów - jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce

Czy wiesz, że?

Rzeszowianie mają bezpłatny dostęp do bezprzewodowego szerokopasmowego Internetu na terenie całego miasta, co jest ewenementem w skali kraju.

Rzeszów jest najbezpieczniejszym miastem w Polsce (wg raportu za rok 2006).

Swoją główną siedzibę w Rzeszowie mają m.in. takie znane firmy jak: Zelmer, WSK (producent jednostek napędowych dla lotnictwa, producent silników do F-16), Asseco Poland S.A. (największa notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych firma informatyczna w kraju), ICN Polfa Rzeszów S.A. (polski oddział międzynarodowego koncernu Valeant Pharmaceuticals, Int, dawny ICN Pharmaceuticals, Inc. pracującego na rzecz ochrony zdrowia ludzi na całym świecie).

Są renomowane firmy - jest gdzie pracować.

Możesz być niemal pewnym, iż kończąc jako absolwent Politechniki Rzeszowskiej odnajdziesz się bez problemu na podkarpackim rynku pracy. Nawet, jeśli będziesz chciał podjąć pracę w innym rejonie, możesz być pewny, że wiedzę którą zdobędziesz doceni każdy pracodawca w kraju czy za granicą!


Traktuj ranking uczelni wyższych jak wskazówkę, a nie jak wyrocznię

Chyba już zdecydowałeś?
Ja już wybrałem - nie żałuję swojego wyboru.
Zapisz się na wymarzone studia - wejdź na http://rekrutacja.prz.edu.pl/


Opracował: Sławomir Wyszyński - student V roku
 
Politechnika / University of Technology / Ranking Szkół Wyższych